Rohm Semiconductor MCR10ERTF4751
MCR10ERTF4751 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF4751
Brief Description
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF4751.pdf
Availability of MCR10ERTF4751
QUANTITY
MCR10ERTF4751 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF4751
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF4751
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF4751
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF4751 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF4751 Details Description
Related parts for MCR10ERTF4751
SWITCH BASIC SPDT 7A TURRET 250V datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 48POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf