Rohm Semiconductor MCR10ERTF8253
MCR10ERTF8253 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF8253
Brief Description
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF8253.pdf
Availability of MCR10ERTF8253
QUANTITY
MCR10ERTF8253 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF8253
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF8253
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF8253
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF8253 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF8253 Details Description
Related parts for MCR10ERTF8253
SWITCH DIP HALF PITCH 8POS 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYPTO STARTER KIT CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf