Rohm Semiconductor MCR10ERTF86R6
MCR10ERTF86R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTF86R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTF86R6.pdf
Availability of MCR10ERTF86R6
QUANTITY
MCR10ERTF86R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTF86R6
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTF86R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTF86R6
Related LinksMCR10E, MCR10ERTF86R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTF86R6 Details Description
Related parts for MCR10ERTF86R6
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 5/8" datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR SS CAP 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VIDEO DRIVER 8SQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/RED/X datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 4.1X457.2MM RECT datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
SPOT LIGHT HI BLUE DIAM 56MM datasheet.pdf