Rohm Semiconductor MCR10ERTJ106
MCR10ERTJ106 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10ERTJ106
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10ERTJ106.pdf
Availability of MCR10ERTJ106
QUANTITY
MCR10ERTJ106 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10ERTJ106
Internal Part NumberEIS-MCR10ERTJ106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10ERTJ106
Related LinksMCR10E, MCR10ERTJ106 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10ERTJ106 Details Description
Related parts for MCR10ERTJ106
IC REG LDO ADJ 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 70MH 2A 900 MOHM CHASS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG GRN datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf