Rohm Semiconductor MCR10EZHF1200
MCR10EZHF1200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1200
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1200.pdf
Availability of MCR10EZHF1200
QUANTITY
MCR10EZHF1200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1200
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1200
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1200
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1200 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1200
CONN ADAPTER FASTON .250 datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIG CC GRN RHDP .56" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.87 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf