Rohm Semiconductor MCR10EZHF1501
MCR10EZHF1501 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF1501
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF1501.pdf
Availability of MCR10EZHF1501
QUANTITY
MCR10EZHF1501 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF1501
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF1501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF1501
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF1501 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF1501 Details Description
Related parts for MCR10EZHF1501
BATTERY PACK NICAD 8.4V 250MAH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 40W datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN IDC 16POS T/H TIN datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf