Rohm Semiconductor MCR10EZHF2052
MCR10EZHF2052 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2052
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2052.pdf
Availability of MCR10EZHF2052
QUANTITY
MCR10EZHF2052 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2052
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2052
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2052
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2052 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2052 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2052
IC ETHERNET PHYS LAYER 100-PQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKT 16POS STRN RLF W/LOCK datasheet.pdf
IC VID CLK GEN MULTI RATE 40LLP datasheet.pdf
FUSE 160MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKING COLLAR YELLOW datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SM6 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
1000UF 50V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf