Rohm Semiconductor MCR10EZHF2701
MCR10EZHF2701 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF2701
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF2701.pdf
Availability of MCR10EZHF2701
QUANTITY
MCR10EZHF2701 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF2701
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF2701
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF2701
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF2701 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF2701 Details Description
Related parts for MCR10EZHF2701
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG JPT 21POS GRAY datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 12VOUT 2W datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 400A 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf