Rohm Semiconductor MCR10EZHF31R6
MCR10EZHF31R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF31R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF31R6.pdf
Availability of MCR10EZHF31R6
QUANTITY
MCR10EZHF31R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF31R6
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF31R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)