Rohm Semiconductor MCR10EZHF3403
MCR10EZHF3403 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF3403
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 340K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF3403.pdf
Availability of MCR10EZHF3403
QUANTITY
MCR10EZHF3403 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF3403
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF3403
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF3403
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF3403 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF3403 Details Description
Related parts for MCR10EZHF3403
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAB 20 CAP SKT CHAIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V R2H 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.985K OHM 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE RJ45 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TUBE BRANCH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf