Rohm Semiconductor MCR10EZHF6192
MCR10EZHF6192 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF6192
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF6192.pdf
Availability of MCR10EZHF6192
QUANTITY
MCR10EZHF6192 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF6192
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF6192
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF6192
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF6192 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF6192 Details Description
Related parts for MCR10EZHF6192
68P,50SR 27 LINE,FPT,PLG ASSY datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
WASHDOWN RING 4 RED datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.9A 73 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf