Rohm Semiconductor MCR10EZHF7503
MCR10EZHF7503 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF7503
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF7503.pdf
Availability of MCR10EZHF7503
QUANTITY
MCR10EZHF7503 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF7503
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF7503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF7503
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF7503 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF7503 Details Description
Related parts for MCR10EZHF7503
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.12 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
Crystal 13.8240MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 311.7 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
DES PCS BF CLO CTL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 75NS TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf