Rohm Semiconductor MCR10EZHF9093
MCR10EZHF9093 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF9093
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF9093.pdf
Availability of MCR10EZHF9093
QUANTITY
MCR10EZHF9093 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF9093
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF9093
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF9093
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF9093 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF9093 Details Description
Related parts for MCR10EZHF9093
CONN HDR RT ANG 11POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 620MA 675 MOHM datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX GRN 0.764" 8X8 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP BLUE 11/16 TRANSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf