Rohm Semiconductor MCR10EZHFL3R90
MCR10EZHFL3R90 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHFL3R90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHFL3R90.pdf
Availability of MCR10EZHFL3R90
QUANTITY
MCR10EZHFL3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHFL3R90
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHFL3R90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHFL3R90
Related LinksMCR10EZ, MCR10EZHFL3R90 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHFL3R90 Details Description
Related parts for MCR10EZHFL3R90
IC DUAL PCMCIA PWR SW 32HTSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RISER,XG,AQUA,LC DUP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
40M ENCODER CABLE CRGC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf