Rohm Semiconductor MCR10EZHJ270
MCR10EZHJ270 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ270
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ270.pdf
Availability of MCR10EZHJ270
QUANTITY
MCR10EZHJ270 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ270
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ270
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ270 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ270
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 240V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf