Rohm Semiconductor MCR10EZHJ304
MCR10EZHJ304 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ304
Brief Description
RES SMD 300K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ304.pdf
Availability of MCR10EZHJ304
QUANTITY
MCR10EZHJ304 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ304
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ304
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ304
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ304 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ304 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ304
IC DVR RELAY QUAD NEG V 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEAVY DUTY POWER EXT CORD 8' datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DAHT PIDG 26-22 datasheet.pdf
VAL-MS/3+0/HD-BE/FM datasheet.pdf
MICROCHIP ZC2100M WIFI MODULE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 8A X2 TO-263 datasheet.pdf