Rohm Semiconductor MCR10EZHJ915
MCR10EZHJ915 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHJ915
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHJ915.pdf
Availability of MCR10EZHJ915
QUANTITY
MCR10EZHJ915 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHJ915
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHJ915
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHJ915
Related LinksMCR10E, MCR10EZHJ915 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHJ915 Details Description
Related parts for MCR10EZHJ915
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 10PC datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT .1A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONN HEADER .049" 7POS SMT TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
INSERT FGG.4B.320. FOR 20LV datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf
150UF 6,3V 7,6X20,4MM 125C 20000 datasheet.pdf