Rohm Semiconductor MCR10EZPF1053
MCR10EZPF1053 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1053
Brief Description
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1053.pdf
Availability of MCR10EZPF1053
QUANTITY
MCR10EZPF1053 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1053
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1053
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1053
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1053 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1053 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1053
RES SMD 698K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO204AL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC TERM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 9POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 40V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf