Rohm Semiconductor MCR10EZPF1270
MCR10EZPF1270 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1270
Brief Description
RES SMD 127 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1270.pdf
Availability of MCR10EZPF1270
QUANTITY
MCR10EZPF1270 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1270
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1270
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1270
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1270 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1270
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 976 OHM 1% 5W datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf