Rohm Semiconductor MCR10EZPF1870
MCR10EZPF1870 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1870
Brief Description
RES SMD 187 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1870.pdf
Availability of MCR10EZPF1870
QUANTITY
MCR10EZPF1870 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1870
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1870
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1870
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1870 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1870 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1870
TERM SOLDER TURRET .045"D .094"L datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 7.2V 2500MAH datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE PULL EXPLOSION PROOF LIMIT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A 5DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf