Rohm Semiconductor MCR10EZPF2611
MCR10EZPF2611 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF2611
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF2611.pdf
Availability of MCR10EZPF2611
QUANTITY
MCR10EZPF2611 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF2611
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF2611
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF2611
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF2611 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF2611 Details Description
Related parts for MCR10EZPF2611
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 30DEG 5MM datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA THRU HOLE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 210POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON 24V WHT datasheet.pdf