Rohm Semiconductor MCR10EZPF28R0
MCR10EZPF28R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF28R0
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF28R0.pdf
Availability of MCR10EZPF28R0
QUANTITY
MCR10EZPF28R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF28R0
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF28R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF28R0
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF28R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF28R0 Details Description
Related parts for MCR10EZPF28R0
FIXED IND 24NH 280MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP LARGE RELAMPABLE INCAND BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
BCZ 3.81/07/270F SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 6COL datasheet.pdf