Rohm Semiconductor MCR10EZPF5490
MCR10EZPF5490 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5490
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5490.pdf
Availability of MCR10EZPF5490
QUANTITY
MCR10EZPF5490 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5490
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5490
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5490
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5490 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5490 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5490
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 68PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
TERMINAL SAK 4/EN PA BN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-3.3V 6A 20W datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf