Ohmite L175J10K
L175J10K picture photo
Mfg. Part Number
L175J10K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J10K.pdf
Availability of L175J10K
QUANTITY
L175J10K Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J10K
Internal Part NumberEIS-L175J10K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J10K
Related LinksL175, L175J10K Datasheet, Ohmite Distributor
L175J10K Details Description
Related parts for L175J10K
CONN RING 8 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 510MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf