Rohm Semiconductor MCR10EZPF8200
MCR10EZPF8200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF8200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF8200.pdf
Availability of MCR10EZPF8200
QUANTITY
MCR10EZPF8200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF8200
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF8200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF8200
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF8200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF8200 Details Description
Related parts for MCR10EZPF8200
TVS DIODE 130VWM 219.45VC DO15 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" WW datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SYST PERIPH 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
PUNCH BUSTER-1/2 SC PKGD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf