Rohm Semiconductor MCR10EZPJ1R2
MCR10EZPJ1R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ1R2
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ1R2.pdf
Availability of MCR10EZPJ1R2
QUANTITY
MCR10EZPJ1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ1R2
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ1R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ1R2
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ1R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ1R2 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ1R2
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064POS MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 57POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC datasheet.pdf