Rohm Semiconductor MCR18ERTF1002
MCR18ERTF1002 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1002
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1002.pdf
Availability of MCR18ERTF1002
QUANTITY
MCR18ERTF1002 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1002
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1002
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1002 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1002 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1002
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 10P+84S+10P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 442K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf