Rohm Semiconductor MCR18ERTF1212
MCR18ERTF1212 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1212
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1212.pdf
Availability of MCR18ERTF1212
QUANTITY
MCR18ERTF1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1212
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1212
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1212 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1212 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1212
IC REG BST SEPIC ADJ 0.71A 8SOIC datasheet.pdf
BLANKING PLUG SMALL HDC GREY datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2.0W STER D 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.26K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
MICRO 51 PIN 18" YEL JACKP datasheet.pdf
BUSHING 16MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 180K OHM 16SOIC datasheet.pdf