Rohm Semiconductor MCR18ERTF1544
MCR18ERTF1544 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1544
Brief Description
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1544.pdf
Availability of MCR18ERTF1544
QUANTITY
MCR18ERTF1544 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1544
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1544
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1544
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1544 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1544 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1544
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 6.5A datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A DPAK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 21POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IC SOC 32K SMART CARD READ 68QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf