Rohm Semiconductor MCR18ERTF2430
MCR18ERTF2430 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF2430
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF2430.pdf
Availability of MCR18ERTF2430
QUANTITY
MCR18ERTF2430 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF2430
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF2430
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF2430
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF2430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF2430 Details Description
Related parts for MCR18ERTF2430
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PDT 0.1A 30V datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
ATTENUATOR 9DB 0805 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 68POS datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf