Rohm Semiconductor MCR18ERTF2430
MCR18ERTF2430 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF2430
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF2430.pdf
Availability of MCR18ERTF2430
QUANTITY
MCR18ERTF2430 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF2430
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF2430
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF2430
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF2430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF2430 Details Description
Related parts for MCR18ERTF2430
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3.4A 6-TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM DO204AL datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 300K 16-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 72"L X 36"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf