Rohm Semiconductor MCR18ERTF4122
MCR18ERTF4122 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF4122
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF4122.pdf
Availability of MCR18ERTF4122
QUANTITY
MCR18ERTF4122 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF4122
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF4122
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF4122
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF4122 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF4122 Details Description
Related parts for MCR18ERTF4122
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC 6031 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 80.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK HEAVY DUTY BRKOUT BOO datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf