Rohm Semiconductor MCR18ERTF5763
MCR18ERTF5763 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF5763
Brief Description
RES SMD 576K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF5763.pdf
Availability of MCR18ERTF5763
QUANTITY
MCR18ERTF5763 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF5763
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF5763
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF5763
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF5763 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF5763 Details Description
Related parts for MCR18ERTF5763
WASHER INT TOOTH PHOSPHOR BRONZE datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 760MA 200 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf