Rohm Semiconductor MCR18ERTF6810
MCR18ERTF6810 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF6810
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF6810.pdf
Availability of MCR18ERTF6810
QUANTITY
MCR18ERTF6810 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF6810
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF6810
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF6810
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF6810 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF6810 Details Description
Related parts for MCR18ERTF6810
BATTERY PK S-HD 4.5V D SIZE ZINC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 26POS OR datasheet.pdf