Rohm Semiconductor MCR18ERTF71R5
MCR18ERTF71R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF71R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF71R5.pdf
Availability of MCR18ERTF71R5
QUANTITY
MCR18ERTF71R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF71R5
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF71R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF71R5
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF71R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF71R5 Details Description
Related parts for MCR18ERTF71R5
CAP TANT 15UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC75 datasheet.pdf
RES 11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf