Rohm Semiconductor MCR18ERTF7500
MCR18ERTF7500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF7500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF7500.pdf
Availability of MCR18ERTF7500
QUANTITY
MCR18ERTF7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF7500
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF7500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF7500
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF7500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF7500 Details Description
Related parts for MCR18ERTF7500
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG INSPECT ADAPT REVERSE datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 100V 139A SP4 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf