Rohm Semiconductor MCR18EZHF12R7
MCR18EZHF12R7 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF12R7
Brief Description
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF12R7.pdf
Availability of MCR18EZHF12R7
QUANTITY
MCR18EZHF12R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF12R7
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF12R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF12R7
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF12R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF12R7 Details Description
Related parts for MCR18EZHF12R7
CAP ALUM 68UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 5V LP 24-SSOP datasheet.pdf
CHOKE TOROID 47UH 2A VERTICAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 1% 25W datasheet.pdf