Rohm Semiconductor MCR18EZHF1374
MCR18EZHF1374 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1374
Brief Description
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1374.pdf
Availability of MCR18EZHF1374
QUANTITY
MCR18EZHF1374 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1374
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1374
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1374
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1374 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1374 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1374
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC DO204AC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 300NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS DUAL .100 SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
D SUB IP 67 SHIELDED CAP_FE_25P datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf