Rohm Semiconductor MCR18EZHF2551
MCR18EZHF2551 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2551
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2551.pdf
Availability of MCR18EZHF2551
QUANTITY
MCR18EZHF2551 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2551
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2551
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2551
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2551 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2551 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2551
IDC CABLE - MSR40A/MC40M/X datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 M32 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 20A SP3 datasheet.pdf
GN SSR PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf