Rohm Semiconductor MCR18EZHF51R0
MCR18EZHF51R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF51R0
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF51R0.pdf
Availability of MCR18EZHF51R0
QUANTITY
MCR18EZHF51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF51R0
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF51R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF51R0
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF51R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF51R0 Details Description
Related parts for MCR18EZHF51R0
MOSFET P-CH 12V 4A 8-TSSOP datasheet.pdf
IC 900MA POWER DIST SWITCH 8SOIC datasheet.pdf
BLUETOOTH 2.0 100 MW MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 309 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 610MA 260 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL HARBUS64 INSERT BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf