Rohm Semiconductor MCR18EZHF54R9
MCR18EZHF54R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF54R9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF54R9.pdf
Availability of MCR18EZHF54R9
QUANTITY
MCR18EZHF54R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF54R9
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF54R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF54R9
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF54R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF54R9 Details Description
Related parts for MCR18EZHF54R9
LABEL S LAM DM VNL WH 1.00X1.44" datasheet.pdf
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS 6.20MM NAT datasheet.pdf
RES 22K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 127UM datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf