Rohm Semiconductor MCR18EZHF5761
MCR18EZHF5761 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF5761
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF5761.pdf
Availability of MCR18EZHF5761
QUANTITY
MCR18EZHF5761 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF5761
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF5761
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF5761
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF5761 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF5761 Details Description
Related parts for MCR18EZHF5761
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SNT-4A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
FRAME FIXED FOR 4MOD datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf