Rohm Semiconductor MCR18EZHF9311
MCR18EZHF9311 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF9311
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF9311.pdf
Availability of MCR18EZHF9311
QUANTITY
MCR18EZHF9311 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF9311
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF9311
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF9311
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF9311 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF9311 Details Description
Related parts for MCR18EZHF9311
CONN RETAINER CLIP 16POS LONG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 35POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 50MM-1M 12-24V PNP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 280MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf