Rohm Semiconductor MCR18EZHF9531
MCR18EZHF9531 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF9531
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF9531.pdf
Availability of MCR18EZHF9531
QUANTITY
MCR18EZHF9531 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF9531
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF9531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF9531
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF9531 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF9531 Details Description
Related parts for MCR18EZHF9531
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
FEM SOCKT,LEAD FREE datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 437 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
120G CXP 30M GEN2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
IC BI-PHASE MODULATOR DIE datasheet.pdf
CAP FILM 150 NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf