Rohm Semiconductor MCR18EZHFL5R76
MCR18EZHFL5R76 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHFL5R76
Brief Description
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHFL5R76.pdf
Availability of MCR18EZHFL5R76
QUANTITY
MCR18EZHFL5R76 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHFL5R76
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHFL5R76
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHFL5R76
Related LinksMCR18EZ, MCR18EZHFL5R76 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHFL5R76 Details Description
Related parts for MCR18EZHFL5R76
JUMPER-H1501TR/A3049G/H1501TR 5" datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT C8051F96X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-UQFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
38 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 26AWG 1000' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 8VDFN datasheet.pdf