Rohm Semiconductor MCR18EZHJ204
MCR18EZHJ204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ204
Brief Description
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ204.pdf
Availability of MCR18EZHJ204
QUANTITY
MCR18EZHJ204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ204
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ204
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ204
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ204 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ204
IC ENCORE MCU FLASH 32K 64LQFP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 40 POS .236 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 41.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CLAMP SCREW-ON BEAM 1/2" FLANGE datasheet.pdf
NBC-MR/ 2 0-94B/R4AC SCO US datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE TERMINATOR AWG 22 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf