Rohm Semiconductor MCR18EZHJ560
MCR18EZHJ560 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHJ560
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHJ560.pdf
Availability of MCR18EZHJ560
QUANTITY
MCR18EZHJ560 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHJ560
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHJ560
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHJ560
Related LinksMCR18E, MCR18EZHJ560 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHJ560 Details Description
Related parts for MCR18EZHJ560
EVAL MOD W/UNITY GAIN THS4211 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DEMOD DUAL FM FOR TV 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C/SRL 20QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
CAP FILM 310UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf