Rohm Semiconductor MCR18EZPF1201
MCR18EZPF1201 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF1201
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF1201.pdf
Availability of MCR18EZPF1201
QUANTITY
MCR18EZPF1201 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF1201
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF1201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF1201
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF1201 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF1201 Details Description
Related parts for MCR18EZPF1201
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 6TSOC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
PAC-CQM1-RV24-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH MAGNETIC DIG 1.3V 8MSOP datasheet.pdf