Rohm Semiconductor MCR18EZPF5903
MCR18EZPF5903 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF5903
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF5903.pdf
Availability of MCR18EZPF5903
QUANTITY
MCR18EZPF5903 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF5903
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF5903
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF5903
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF5903 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF5903 Details Description
Related parts for MCR18EZPF5903
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE-FEMALE 2M datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM BTH 8X UHFM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W DO214AC datasheet.pdf
LED YELLOW T 1 3/4 WEDGE PUSH IN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 39.8VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.200MHZ CMOS SMD datasheet.pdf