Rohm Semiconductor MCR18EZPF6491
MCR18EZPF6491 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZPF6491
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZPF6491.pdf
Availability of MCR18EZPF6491
QUANTITY
MCR18EZPF6491 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZPF6491
Internal Part NumberEIS-MCR18EZPF6491
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZPF6491
Related LinksMCR18E, MCR18EZPF6491 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZPF6491 Details Description
Related parts for MCR18EZPF6491
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf